30.06.2021
Laboratoria Twórcze: tańczyMY na Taczaka z Krakowskim Centrum Choreograficznym

3 lipca o godz. 18.00 w przestrzeniach Polskiego Teatru Tańca rozpoczynamy cykl letnich warsztatów tańca - Laboratoria Twórcze: #tańczyMY na Taczaka!

Co dla Państwa przygotowaliśmy? Oto garść szczegółów, które pozwolą Państwu podjąć decyzję o udziale w zajęciach, które najpełniej odpowiadają Państwa potrzebom. My ze swojej strony zachęcamy do jak najczęstszych wizyt w Polskim Teatrze Tańca, ponieważ naszym zamysłem jest umożliwienie Państwu uczestnictwa w szerokim spektrum zajęć, które wzajemnie się dopełniają i pozwalają doświadczyć ruchu na wiele różnorodnych sposobów.

Na początek proponujemy zajęcia z Zuzanną Nir – absolwentką kierunku Choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz kierunku Taniec Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, pedagożką tańca współczesnego, współpracującą  - jako performerka i choreografka – z kolektywem Kejos, z którym współtworzy spektakle nowego cyrku, łączące techniki cyrkowe ze środkami właściwymi teatrowi, tańcowi, muzyce czy multimediom (spektakle „Miasto, którego nie było” czy „Epitafium Błazna”). 

Czerpiąc z tych doświadczeń, Nir wykorzysta elementy lekkiej akrobatyki (soft akcro) w 1,5 – godzinnych zajęciach tańca współczesnego, które 3 lipca w godz. 18.00-19.30 poprowadzi w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. Jej koncepcja zajęć zawiera przygotowanie fizyczne i techniczne do pracy z soft acro - trening miękkich, dynamicznych przejść na ziemi i w powietrzu, integrację nowo poznanych elementów do tanecznych fraz oraz podpowiedzi do pracy własnej z materiałem lub/i do dalszych eksploracji możliwości, jakie daje zespolenie soft acro z różnymi technikami tańca współczesnego.

4 lipca od godz. 12.00 do 13.30 zapraszamy na warsztat z tancerką, choreografką, pedagożką tańca i jednocześnie menedżerką kultury Martą Wołowiec. Artystka jest kierowniczką Krakowskiego Centrum Choreograficznego – centrum myśli, edukacji i kreacji na płaszczyźnie sztuki tańca, którego działania obecnie programuje. W swojej pracy twórczej związana była m.in. z Krakowskim Teatrem Tańca czy grupą tańca współczesnego Agitatus, a jej choreografie dla zespołu były wielokrotnie nagradzane w całej Polsce. Jest również autorką i performerką dwóch spektakli solowych: „Hold on” stworzonego we współpracy z Marcinem Janusem (premiera w maju 2018) oraz „Tens”, do którego muzykę na żywo tworzy Wojciech Kiwer (premiera we wrześniu 2020), który w 2021 roku był częścią programu 1. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”, organizowanego przez Polski Teatr Tańca. 

Jako pedagożka prowadzi regularne lekcje tańca współczesnego w Krakowie, a także warsztaty w Polsce i za granicą. Na co dzień uczy w Pracowni w Krakowskim Centrum Choreograficznym. A warsztat z improwizacji, który przeprowadzi gościnnie w Polskim Teatrze Tańca, poświęcony będzie poszukiwaniom z obszaru ruchu progresywnego – budowaniu indywidualnego materiału ruchowego poprzez rozpoznanie jego struktury, wielokrotne powtarzanie i organiczną transformację do innego działania. „Słuchając tego, co podpowiada nam ciało, spróbujemy odkryć różne jakości i stany, w które zabiera nas taniec” – zapowiada pomysłodawczyni warsztatu.

Bilety na warsztaty w cenie 30 zł można zakupić za pośrednictwem serwisu bilety24.pl.

Warsztaty z Zuzanną Nir – link do biletów

Warsztaty z Martą Wołowiec – link do biletów 

 

5 lipca o godz. 20.00 w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca obie artystki będzie można zobaczyć w spektaklu „Trans_Miss(i)on” w choreografii Iwony Olszowskiej i Ferenca Fehéra – pulsującym pomiędzy witalnością, pierwotnością a status quo…Spektakl zaprezentowany zostanie w ramach Polskiej Sieci Tańca. 

Więcej o spektaklu 

Bilety