17.07.2021
"45" na pożegnanie sezonu 2020/2021
"45" spektakl

Polski Teatr Tańca zakończył sezon artystyczny 2020/2021 spektaklem pt. „45” w malowniczej scenerii Ogrodu Saskiego w Lublinie. 

Przypomnijmy, że „45” to spektakl w choreografii Jacka Przybyłowicza, twórcy wywodzącego się z jednego z najlepszych zespołów tańca współczesnego w Izraelu Kibbutz Contemporary Dance Company. Jego międzynarodową renomę potwierdzają zaproszenia do współpracy z zespołami i festiwalami we Włoszech, Chinach, Tunezji, Szwecji, USA czy Rosji. Wypracował charakterystyczny styl, łączący dynamikę współczesnego tańca izraelskiego, precyzję ruchu oraz formalne piękno, przywodzące na myśl technikę klasyczną i nieograniczoną ruchową wyobraźnię, charakterystyczną dla różnych technik contemporary dance.

Spektakle Przybyłowicza uderzają wizualnym bogactwem, które współtworzą pozy tancerzy, detali i drobnych gestów, kostiumy zaprojektowane przez wizjonerów mody (w przypadku „45” przez Joannę Klimas) oraz finezyjnie wyreżyserowane światło (autorem jest Carsten Wank)  tworzące atmosferę tajemniczości i niezwykłości. 

Energii i siły oddziaływania dodaje „45” muzyka, skomponowana przez Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupę. Wyestetyzowaną stylizację scenicznego świata uzupełnia w „45” Przybyłowicz refleksją filozoficzno - egzystencjalną - jego spektakl to nie tylko opowiedziana ruchem obecnych tancerzy PTT i językiem liczb 45 - letnia historia Polskiego Teatru Tańca, ale też nielinearna opowieści o przemijaniu, o czasie, który nieubłaganie ucieka i o tancerzach, adeptach ulotnej sztuki tańca, którzy w swoich twórczych poszukiwaniach szukają balansu pomiędzy indywidualną ekspresją a rolą w teatralnej zbiorowości. 

Prezentacja spektaklu odbyła się w ramach tegorocznej edycji projektu Przestrzenie Sztuki, który jest nową formą mecenatu państwa nad środowiskami artystycznymi. W ramach programu w siedmiu miastach w Polsce powstaną interdyscyplinarne centra kultury wspierające tancerzy i grupy teatralne. W Lublinie będą aż dwa takie miejsca.

 W ramach projektu odbyły się także warsztaty z Kacprem Bożkiem i Patrykiem Jarczokiem, artystami - tancerzami Polskiego Teatru Tańca. 

Nas zespół - Polski Teatr Tańca - ponownie będzie można zobaczyć w spektaklu „Fabula rasa” 27 sierpnia w przestrzeniach Kieleckiego Teatru Tańca.