05.08.2022
"Zielnik" z główną nagrodą - tym razem w Norwegii
Zielnik z nagrodą w Norwegii 1
Zielnik z nagrodą w Norwegii 2

Kilka dni temu cieszyliśmy się z Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym w Blois. A dziś okazało się, że „Zielnik” - choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca - w reżyserii Iwony Pasińskiej odniósł kolejny triumf. Otrzymał główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Norwegii.

Nagrodę w kategorii „film krótkometrażowy - dzieło sztuki” przyznało międzynarodowe jury w składzie: Odd Johan Fritzøe, Francesca N. Penzani, Ella Fiskum - dyrektor artystyczny festiwalu oraz Yolanda M. Guadarrama.

„Ten film posługuje się tańcem w sposób bardzo nowatorski i intensywnie kolorowy. Tancerze Polskiego Teatru Tańca” poruszają się błyskawicznie, wywołując złudzenie, jakby unosili się nad malarskim płótnem opowiadając mikrohistorie miłosne. Tancerze i choreografia są doskonałe. A wszystko ułożone do dźwięków znakomitej muzyki norweskiego kompozytora Edwarda Griega z suity „Peer Gynt” - czytamy w uzasadnieniu.

„Zielnik” to piąty choreograficzny film w reżyserii Iwony Pasińskiej i mistrzowskim wykonaniu artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Jest to baśniowy epizod, opowiedziany z czułością, tryskający intensywnymi barwami kwiatów i élan vital. Pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od przebudzenia i rozkwitu aż po moment pogrążenia we śnie. Zachęca do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, w zieleniach, czerwieniach i fioletach przechodzących w szarość i brązy jesieni.

Międzynarodowy Festiwal FIlmowy RIFF: R.E.D to święto tańca, kina i sztuki.Jest okazją do celebrowania przeróżnych form audiowizualnej ekspresji mających związek z ruchem. Narodził się w 2015 roku i wciąż jest organizowany w miejscowości Eina w okolicach Oslo. Jego nazwa nawiązuje do znaczenia słowa „riff” w jazzie i oznacza improwizowaną, energetyczną frazę muzyczną, będącą wyrazem nieskrępowanej twórczej wyobraźni. Bazą dla Festiwalu jest R.E.D (Residency Eina Danz) - interdyscyplinarna przestrzeń realizująca całoroczny program rezydencyjny. Hasłem tegorocznej, siódmej edycji Festiwalu, która odbyła się w dniach od 8 do 10 lipca 2022 roku, było „odkrywanie świata”. Jednocześnie Festiwal pozostaje wierny wcześniejszej wizji - budowania mostów pomiędzy sztukami wizualnymi i performatywnymi oraz przemysłem filmowym. 

Selekcja oficjalna objęła 26 filmów z różnych krajów świata, w tym 3 filmy z Norwegii. 

Pełną listę laureatów można znaleźć TU 

Polski Teatr Tańca regularnie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym RIFF: R.E.D w Norwegii. W 2019 roku jury uhonorowało II Nagrodą choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca „Brzemię”. W selekcjach oficjalnych znalazły się także dwie inne choreograficzno - filmowe produkcje Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej - „Inicjacja” ( w 2018 roku) i „Toporzeł” (w roku 2021).

 

Więcej o festiwalu 

Więcej o filmie 

Link do filmu 

fot. Andrzej Grabowski