17.10.2022
„Zielnik” z kolejnymi nagrodami w USA i Wenezueli!
Film Zielnik kolejne nagrody

Nagroda Publiczności na 2022 Classical Arts Film Festival w Napa w Kalifornii / USA oraz nagroda  za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej i wyróżnienie w kategorii „najlepszy film tańca” na XII Encuentro Para Cinéfagos (Festival de CineArte en la Frontera) w San Cristóbal w Wenezueli przyznane zostały choreograficznemu projektowi filmowemu „Zielnik” Polskiego Teatru Tańca. 

Classical Arts Film Festival adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Napa w Kalifornii / USA. Motywem przewodnim jest sztuka klasyczna - refleksja nad poświęceniem, którego wymaga oraz czerpanie inspiracji z uznawanego za klasyczny dorobku kompozytorów, dyrygentów, choreografów, reżyserów operowych czy lalkarzy. Festiwal jest otwarty na produkcje różnych gatunków - także horror czy science fiction - o ile nawiązują do klasyki. Wyróżnikiem festiwalu jest piękna sceneria miasta Napa, która dostarcza odbiorcom filmów dodatkowych wrażeń. Organizatorem wydarzenia jest Jarvis Conservatory. 

XII ENCUENTRO CINÉFAGOS - A Cinema and Arts Festival on the Border, organizowany jest w październiku w San Cristóbal w Wenezueli, jednak jego program dostępny jest online dla widzów na całym świecie. Aktywizuje twórców filmów eksperymentalnych, sięgających po innowacje, przekraczających granice formalne, estetyczne i polityczne. W obszarze zainteresowań organizatorów znajdują się video - art, filmy tańca, animacje, filmy dokumentalne oraz inne formy poszukiwań, wychodzące poza ramy obiegu komercyjnego i formalnych wymogów, mogących zawężać kreatywną eksplorację. 

W uzasadnieniu nagrody za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej czytamy:

Dzieło sugestywne, które w delikatny, a zarazem efektowny sposób odtwarza elementy krajobrazu miejskiego i pogody oraz charakteryzuje się wysoce kreatywną, spójną i dobrze zrealizowaną estetyką ogólną, bardzo dobrze tłumaczącą sedno tematu muzycznego, dla którego została stworzona. Doceniamy również fakt, że jest to audiowizualny film animowany, ze skomplikowaną techniką poklatkową, gdyż nie obcy jest nam wysiłek związany z produkcjami tej kategorii.

Przypomnijmy, że choreograficzny projekt filmowy „Zielnik” mial swoją premierę - „na żywo” i online - 19 grudnia 2021 w ramach III Międzynarodowego Festiwalu „1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund”. To baśniowy epizod przedstawiający jeden dzień z życia roślin. Zdobył ważne nagrody - Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznego w Blois we Francji, główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Eina w Norwegii czy nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na Door Kinetic Arts Festival w Baileys Harbor w USA.  Znalazł się w 11 selekcjach oficjalnych - m.in. dwóch prestiżowych brytyjskich festiwali: Aestetica Short Film Festival 2022 w Yorku (1- 6 listopada 2022 roku) i Leeds International Film Festival (3- 17 listopada 2022).

Więcej o filmie 

Więcej o 2022 Classical Arts Film Festival 

Więcej o XII Encuentro Para Cinéfagos (Festival de CineArte en la Frontera)