09.11.2022
Spektakl Polskiego Teatru Tańca w najpiękniejszym mieście Transylwanii
Spektakl PTT w Sibiu

Po raz pierwszy w Rumunii, 11 i 12 listopada 2022 roku, na scenie Centrul Cultural Ion Besoiu, Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl „Niech żywi grzebią umarłych” w reżyserii Aleksandry Dziurosz i Tomasza Szczepanka.

Pokaz utworu z repertuaru Polskiego Teatru Tańca odbędzie się na zaproszenie Sibiu Ballet Theatre (Teatrul De Balet Sibiu). Sibiu Ballet Theatre istnieje od 2008 roku -  jego organizatorem jest Miasto Sybin w Rumunii, które w 2007 roku, razem z Luksemburgiem, miało status Europejskiej Stolicy Kultury. Zespół rumuńskiego teatru liczy około 40 członków pochodzących z całego świata. Jest organizatorem m.in. The International Competition of Classical and Contemporary Dance. 

Polski Teatr Tańca w ramach współpracy z Sibiu Ballet Theatre prezentował w roku 2019 spektakle „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej oraz „45” w choreografii Jacka Przybyłowicza. 

Spektakl „Niech żywi grzebią umarłych” to próba oswojenia procesu umierania, zepchniętego przez nowoczesność na margines kolektywnej świadomości. Jego twórcy, dialogując z drugą częścią „Dziadów” Adama Mickiewicza, zastanawiają się, co dla nas, żyjących, znaczy cudza śmierć- dla nas jako jednostek, dla nas jako jako społeczeństwa. Przecięcie dwóch perspektyw - grupowej i indywidualnej - skłania do zadania kolejnego pytania - co my, żywi, możemy wiedzieć o śmierci? 

 

Produkcja Polskiego Teatru Tańca z 2017 roku otrzymała Nagrodę Reporterów podczas XXV Jubileuszowego Festiwalu „Zderzenie Teatrów” w Kłodzku (2019). 

Centrul Cultural Ion Besoiu (do niedawna Culture House of the Trade Unions) powstało w 1973 roku. Jest to ważna i znacząca przestrzeń kulturalna - tutaj realizowane są duże festiwale m.in. Sibiu International Jazz Festival.

Projekt prezentacji spektaklu Polskiego Teatru Tańca w Rumunii otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz programu Ambasador Kultury prowadzonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Instytucje wspierające