16.12.2016
LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza.

„Lament” rozumiany jest tu wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych, jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu inspiracją do działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu, myślą o dychotomii świata i dychotomii sztuki.

Układ formalny spektaklu obejmuje dwa wymiary czasowe, w których umieszczone są postaci i rozgrywają się relacje między nimi. Te przestrzenie równoległe budują świat poetycko-realistyczny, adekwatny do języka teatru, jakim operował w swojej twórczości Tadeusz Różewicz. Niezwykle istotna rola w spektaklu przypisana jest też warstwie plastycznej, muzycznej i multimediom, które nie pełnią funkcji ornamentacyjnej, lecz znaczeniową.

Projekt „Lament” został zakwalifikowany do udziału w Festiwalu strefa_kontaktu 2016 organizowanym przez Teatr Współczesny we Wrocławiu i współpracy koprodukcyjnej (Europejska Stolica Kultury 2016).

Tańczą i współtworzą:Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong.

W obsadzie premierowej: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Urszula Bernat-Jałocha, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech / Teresa Manjua, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, gościnnie Anna Gruszka

Przedpremiera: 09.11.2015 – XIX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi
Prapremiera: 28-29.11.2015 – MTP w Poznaniu

Spektakl pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka

Choreografia i reżyseria:
Ewa Wycichowska

Reżyseria i główna rola aktorska:
Janusz Stolarski

Muzyka:
Krzysztof Wiki-Nowikow

Video:
Daniel Stryjecki (w ramach stypendium MKiDN)

Scenografia:
Bohdan Cieślak

Kostiumy:
Anna Czyż

Asystent kostiumografa i stylizacja fryzur i nakryć głowy:
Adriana Cygankiewicz

Opracowanie dramaturgiczne tekstów:
Jagoda Ignaczak

Konsultacja literacka:
Maria Dębicz

Czas trwania:
70 min.

wiolonczela:
Agnieszka Kowalczyk

PRAPREMIERA:
28 listopada 2015, Międzynarodowe Targi Poznańskie