12.12.2020
Międzynarodowy Festiwal CLASH! / Companhia de Danza de Almada
Międzynarodowy Festiwal CLASH! / Companhia de Danza de Almada

Międzynarodowy Festiwal CLASH! 

Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością

Dzień 5 | 12 grudnia 2020 roku – kurator: Companhia de Dança de Almada (Portugalia)

Transmisja o godz. 18.00 na www.clashproject.eu oraz Facebooku Polskiego Teatru Tańca 

Prezentacja w języku angielskim.

 

Temat: Procesy twórcze.

Dyskusja skupi się na procesie tworzenia pięciu spektakli online (screendance performances), które powstały w ramach Festiwalu CLASH!  Companhia de Dança de Almada zaprosiła autorów tych spektakli, aby porozmawiać o przebiegu procesu twórczego. Jednym z tematów będzie budowanie i rozwijanie struktury utworu choreograficznego. Nie zapomnimy również o kwestii współpracy pomiędzy twórcami i wykonawcami. Temat zilustruje prezentacja na scenie i transmisja na żywo kreacji Companhia de Dança de Almada – spektaklu tanecznego Noir w choreografii  Bruno Duarte i jego ekranowej adaptacji w reżyserii Marty Romero.

 

Program:

Prezentacja dnia Festiwalu przez Anę Macarę

Przedstawienie sceniczne spektaklu Noir autorstwa Bruno Duarte

Panel: „O procesach twórczych spektakli screendance”.

Choreografowie biorący udział w procesach kreatywnych związanych z Projektem CLASH!: Bruno Duarte (Portugalia); Vaclav Kunes (Republika Czeska); Jivko Jeliazkov (Bułgaria); Davide Valrosso (Włochy); Agnieszka Jachym, Jerzy Kaźmierczak oraz Zbigniew Kocięba (Polska) podzielą się doświadczeniami i przemyśleniami na temat tworzenia  swoich prac na potrzeby festiwalu CLASH! Gość Festiwalu, Marta Romero, opowie o tworzeniu spektaklu screendance we współpracy z choreografem Bruno Duarte.

Adaptacja screendance (online)  spektaklu Noir w wykonaniu zespołu Companhia de Dança de Almada

Autorzy:

Marta Romero Coll (reżyser wideo) i Bruno Duarte (choreograf)

Instytucje wspierające:

Ministério da Cultura / DG Artes and Câmara Municipal de Almada,: Antena 1, Canal 180, Antena 3

Zobacz pełen program festiwalu

 

Projekt CLASH! 

Festiwal „CLASH! Kiedy taniec klasyczny i współczesny spotykają się i powstają nowe formy” jest  ostatnią częścią projektu Clash!, którego partnerami są Balletto di Roma (lider projektu), Uniwersytet La Sapienza w Rzymie (Włochy), 420PEOPLE (Czechy), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Derida Dance Centre / Art Link Foundation (Bułgaria) oraz  Polski Teatr Tańca (Polska). Projekt CLASH! ma na celu wspieranie zespołów tanecznych z Europy Południowej i Wschodniej, tradycyjnie bardziej aktywnych w obszarze szkoleń i produkcji klasycznej, w rozwoju nakierowanym na produkcje związane z tańcem współczesnym, który obecnie wymaga nowych narzędzi szkoleniowych, nowego wewnętrznego zarządzania i nowych strategii rozwoju publiczności. CLASH! wspiera również cel, jakim jest promowanie wymiany i obiegu utworów i artystów na poziomie europejskim.

Wydarzenie odbywają się w ramach projektu CLASH! When Classic And Contemporary Dance Collide And New Forms Emerge, współfinansowanego z unijnego programu Kreatywna Europa (Grant Agreement No 2018-2032/001-001).

 

 Międzynarodowy festiwal CLASH!  

Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością

Strona internetowa  | Facebook 

E-mail: comunicazione@ballettodiroma.com 

#kreatywnaeuropa #ballettodiroma #deridadancecenter #420people #companhiadedanzadealmada #universitalasapienza