26.12.2020
ROZMÓWNICA ONLINE - o własnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca
Rozmównica o nowej siedzibie

26 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na profil FB Polskiego Teatru Tańca na drugą część rozmównicy pt. „Polski Teatr Tańca w czasie, przestrzeni i w ludziach”. 

Porozmawiamy o tym, jak powstawała nowa, samodzielna siedziba Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. 

Naszym gościem będzie prof. Jerzy Gurawski, któremu miejsce to zawdzięcza wizję architektoniczną. Wybitny architekt i scenograf, współpracownik Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium, tworzył do jego spektakli nie tyle scenografię, ile architekturę przestrzeni, obejmującą scenę i widownię. Obecnie prof. Gurawski jest wykładowcą Politechniki Poznańskiej i prowadzi autorską pracownię w Poznaniu. Spod jego ręki wyszły projekty tak znanych poznańskich budowli, jak gmachy wydziałów Uniwersyteckich na Morasku czy Aula Nova Akademii Muzycznej.

Będzie z nami także Wojciech Gaczek, inżynier kontraktu budowy Polskiego Teatru Tańca, mgr inżynier budownictwa lądowego z ponad 50 - letnim doświadczeniem, koordynator prac przy budowie wielu ciekawych obiektów, m.in. Muzeum Pierwszych Piastów na terenie Grodu Grzybowo, Sądu Okręgowego w Poznaniu czy wieży kontroli lotów na lotnisku Ławica.

Podejmiemy tematy przestrzennej koncepcji siedziby Polskiego Teatru Tańca oraz mariażu „starego” z „nowym”, czyli architektury XIX - wiecznej kamienicy z dobudowaną nową częścią w stylu industrialnym.

Zapytamy o dominujące formy i materiały, najbardziej spektakularne elementy nowego obiektu, jego najbliższe otoczenie i wpisane w projekt architektoniczny „zielone” aspekty wyrażające dbałość o ekologię. 

Zastanowimy się też, co było największym wyzwaniem i zaskoczeniem podczas realizacji inwestycji przy ul. Taczaka, a co przyniosło największą satysfakcję. 

Przypominamy, że cykl rozmównic można obecnie oglądać nie tylko na FB, ale też na You Tube Polskiego Teatru Tańca. Zapraszamy też do odsłuchania materiału w serwisie Spotify. 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik TANIEC. 

 

Logotyp kwartalnika TANIEC