29.01.2021
Pierwsza nagroda dla "Inicjacji" na festiwalu w Chinach
Pierwsza nagroda dla Inicjacji na festiwalu w Chinach

Po raz kolejny przekonujemy się, że ekspresja ciała jest zrozumiała na całym świecie. „Inicjacja” otrzymała nagrodę „Zebra Awards” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Beijing Fringe za „najlepszy utwór zagraniczny”.

Odbywający się od 2008 roku Beijing Fringe Festival skierowany jest głównie do młodej publiczności i twórców. Jego celem jest promocja w Chinach teatru niezależnego, ambitnego i nowatorskiego. Program pierwszych dwóch edycji obejmował wyłącznie produkcje chińskie. Od 2010 roku festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym.

"Inicjacja" była pierwszym choreograficznym projektem filmowym Polskiego Teatru Tańca zaprezentowanym w Chinach. Spektakle z repertuaru Polskiego Teatru Tańca znane są publiczności chińskiej. Zespół teatru wystąpił kilkukrotnie w Państwie Środka - między innymi podczas China Shanghai International Arts Festival, w Harbin Opera House, Tianjin Opera House oraz Poly Theatre w Shenzhen.

Przypomnijmy, że produkcja filmowa Polskiego Teatru Tańca z 2017 roku uczestniczyła w wielu festiwalach i przeglądach filmowych na całym świecie. Otrzymała I nagrodę ARTS TRIANGLE - Dance Film Festival 2018 w Dallas (USA), I nagrodę Mexico City Videodance Festival 2018 (Meksyk), I nagrodę On Art Film Festival 2019 w kategorii video-art (Polska), Nagrodę Międzynarodową w ramach festiwalu Movimiento en Movimiento 2019 (Meksyk), Nagrodę Lyncha dla najlepszego filmu autorskiego na Austin Arthouse Film Festival 2019 (USA), Międzynarodową Nagrodę Filmową Play Short 2019 dla najlepszego filmu tańca oraz nagrodę dla najlepszego filmu eksperymentalnego podczas 8. edycji Woodengate Film Festival 2020 (Rumunia). 

Tegoroczny udział ‚Inicjacji” w Beijing Fringe jest efektem wieloletniej współpracy pekińskiego festiwalu i Instytutu Adama Mickiewicza, (IAM) sięgającej 2013 r.,

Więcej o filmie 

Link do filmu

fot. Andrzej Grabowski, zdjęcie z gali z archiwum IAM