25.02.2021
Walka o ogień i wzrost gospodarczy

W historii życia na Ziemi zdarzyło się już pięć wielkich wymierań. Obecnie jesteśmy  świadkami i współsprawcami szóstego. Umierają lodowce, koralowce, koale i mity. Mity o związku ludzkiego szczęścia ze wzrostem produktu krajowego brutto. Czy mamy już tylko bezsilnie patrzeć na zagładę ekosystemów i czekać, aż sami dołączymy do skamielin? Czy może w tej ciemności za oknem tli się jeszcze jakieś światło? Historia ewolucji pokazuje, że życie umie wypełznąć z sytuacji pozornie beznadziejnych. Życie to walka o oddech. Życie to walka o nadzieję. Życie to walka o ogień. (Żelisław Żelisławski).

„Walka o ogień i wzrost gospodarczy” - albo Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej - jest sceniczną wizją wyścigu ewolucyjnego, obejmującą nie tylko gatunek homo sapiens, ale też międzygatunkową perspektywę walki o przetrwanie i lepsze życie. Próbą wyobrażenia sobie innych - niż ludzka - świadomości, wrażliwości i motoryk. 

A także podróżą poprzez właściwe różnym ziemskim gatunkom sposoby istnienia w świecie, odbywającą się poprzez medium, jakim są ciała tancerzy. Podróż ta obejmuje miliardy lat i nieskończoną różnorodność kształtów, jakie może przyjąć życie - od organizmów jednokomórkowych, poprzez ssaki naczelne, po fantastyczne materializacje „istnień możliwych”, wywiedzione z koncepcji zoologii spekulatywnej.

Spektakl powstał we współpracy artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca z grupą twórców, wyłonioną w konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Szyderców 2020 - reżyserem Szymonem Kaczmarkiem, choreografem Mikołajem Karczewskim, dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim, scenografką Kają Migdałek i kompozytorem Kamilem Tuszyńskim. Wpisuje się w idiom „Człowiek - Roślina” - hasło programowe 2021 roku w Polskim Teatrze Tańca - oznaczające czas intensywnej inspiracji bioróżnorodnością form natury oraz ruchem wszechobecnym w zjawiskach przyrody. 

 

Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Spektakl znalazł się w rankingu najlepszych spektakli sezonu 2020/2021, przygotowanym przez miesięcznik „Teatr”. 

IMITProgram Zamówienia choreograficzne logo MKiDN

 

herb samorządu wielkopolskiego oraz napis instytucja samorządu wielkopolskiego

patroni medialni:

 

TVP Kultura

 

Kultura Poznan

 

logo miesięcznika kulturalnego IKS

 

 

Kultura u podstaw

 

e-teatr

 

wsparcie medialne:

taniecPolska.pl

Recenzje:

 

Wielkopolska kultura u podstaw 

5 marca 2021 

Barbara Kowalewska 

„Człowiek - trochę większa bakteria” 

 

„Czas Kultury - dwutygodnik” 1/2021

Justyna Machaj 

„Lekcja pokory” 

 

www.taniecpolska.pl 

Joanna Sarnecka 

5 marca 2021 

"Ewolucja w ruchu"

 

 

premiera online:
26 lutego 2021
VOD PTT

 

REALIZATORZY:

koncepcja:
Szymon Kaczmarek
Żelisław Żelisławski

reżyseria:
Szymon Kaczmarek

choreografia:
Mikołaj Karczewski

dramaturgia:
Żelisław Żelisławski

scenografia:
Kaja Migdałek

muzyka:
Kamil Tuszyński

współpraca kostiumograficzna i charakteryzacja:
Adriana Cygankiewicz

obsada premierowa:
Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Agnieszka Jachym, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk

obsada aktualna: 
Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo Namkung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong - Adryańczyk

obsługa spektaklu:

realizacja świateł:
Przemysław Gapczyński
realizacja dźwięku:
Michał Drozda
obsługa nagrań dźwięku:
Zuzanna Majewska
realizacja wideo projekcji:
Michał Drozda
obsługa wideo projekcji:
Michał Drozda,
Piotr Grywaczewski
przygotowanie kostiumów:
Adriana Cygankiewicz
obsługa techniczna sceny:
Michał Drozda, Przemysław Gapczyński, Grzegorz Potocki, Piotr Grywaczewski

 

produkcja:

Polski Teatr Tańca
Instytut Muzyki i Tańca

koordynacja produkcji:
Robert Chodyła

realizacja nagrania wideo:

zdjęcia: Marek Grabowski
wizja: Arkadiusz Pająk
montaż: Edyta Pietrowska
postprodukcja: Mirosław Felix Mamczur