20.03.2021
ROZMÓWNICA ONLINE: Kim są "nieludzie" w sztuce?
(nie)ludzie

20 marca o godz. 17.00 zapraszamy na FB i YT Polskiego Teatru Tańca na kolejną rozmównicę, odbywającą się w kontekście trwającego w Polskim Teatrze Tańca w 2021 roku idiomu „Człowiek – roślina”. Będziemy eksplorować wielogatunkową różnorodność form biologicznych, przenikających do sztuki współczesnej, szukając tytułowych „nieludzi” we współczesnych praktykach artystycznych i i rozszyfrowując, kim są.

Do udziału w rozmowie zaprosiliśmy prof. Monika Bakke z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmującą się sztuką i estetyką w perspektywie transhumanistycznej, genderowej i trans kulturowej oraz studiami nad zwierzętami oraz autorkę m.in. książek Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu (2010, 2012) i Ciało otwarte (2000).

Będzie z nami Joanna Rajkowska  - artystka wizualna, laureatka Paszportu Polityki 2007 roku oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości, znana z projektów realizowanych w przestrzeni publicznej, jak Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, Dotleniacz, a także wielu przedsięwzięć zaangażowanych ekologicznie jak Trafostacja czy trwająca obecnie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta wystawa Rhizopolis.

Rośliny, dym, mgła, woda – używane przez Joannę Rajkowską różnorodne, zaczerpnięte z otoczenia elementy to tylko niektóre świadectwa otwartości  sztuki współczesnej na „nie –ludzką” materię. Z jakich powodów się pojawiają? Skąd bierze się przekierowanie uwagi w sztuce na ich obecność? Jak ewoluował sposób ekspozycji „roślinnych” postaci w sztukach wizualnych w kontekście posthumanizmu – ruchu ideowego, tworzącego wizję współistnienia ziemskich gatunków opartą na równouprawnieniu i symbiozie? Jak ruch roślin – czy nawet taniec – obecny jest w posthumanistycznej sztuce, odkłamując mit o ich całkowitej statyczności?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania - a na zakończenie rozmowy poprosimy naszych gości o zaproponowanie własnej, autorskiej definicji hasła „Człowiek – roślina”.

Podczas wirtualnego spotkania czekamy na Państwa spostrzeżenia i komentarze na Facebooku oraz You Tubie. 

Po spotkaniu rozmównicę będzie można znaleźć w wersji audio na Spotify Polskiego Teatru Tańca.

Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła

Dostęp bezpłatny.

Patronem medialnym cyklu „rozmównic” jest kwartalnik TANIEC.