12.04.2021
Lekcje klasyki w Polskim Teatrze Tańca
Lessons online

Od 12 kwietnia, godz. 10.00 do 14 kwietnia na platformie VOD PTT wyświetlimy rejestrację filmową lekcji tańca klasycznego, które dla tancerzy Polskiego Teatru Tańca poprowadził gościnnie francuski tancerz Stephane Aubry. 

Zapraszamy do zajrzenia za kulisy Polskiego Teatru Tańca. Nasz zespół, na scenie posługując się głównie różnymi technikami tańca współczesnego, pobiera też lekcje tańca klasycznego, przez wielu artystów tańca uważanego za niezbędną bazę do pracy nad ciałem, poznawania innych technik tańca i rozwijania własnego języka fizycznej ekspresji. 

Taniec klasyczny jest jedną z najstarszych form tańca scenicznego w Europie, wywodzącą się z ceremoniału dworskiego. To skodyfikowany system kroków, póz i figur tanecznych, oparty na dążeniu do formalnego piękna, harmonii ruchów i czystości przestrzennej kompozycji. Lekcja obejmuje ćwiczenia przy drążku oraz ćwiczenia na środku sali, także skoki, przygotowujące do wykonania trudnych powietrznych ewolucji na scenie. Istnieje 5 szkół tańca klasycznego - włoska, rosyjska, angielska, duńska oraz francuska, akcentująca wdzięk i elegancję wykonania. 

Spadkobiercą francuskiego stylu klasyki jest Stephane Aubry - absolwent Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse de Paris. U progu swojej artystycznej drogi tańczył na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, kreując partie solowe m.in. w spektaklach: Jezioro łabędzie chor. Kenneth Greve, Stworzenie świata chor. Uwe Scholz, Things I Told Nobody chor. Itzik Galili. W 2015 roku dołączył do zespołu Teatru Narodowego w Ostrawie w Czechach, kontynuując karierę solową i pedagogiczną. Obecnie udziela lekcji tańca klasycznego w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Opera Nova w Bydgoszczy, gdzie jest asystentem choreografa Jacka Przybyłowicza, przygotowującego tryptyk baletowy „Blaski i cienie”.  Stworzył też kilka autorskich choreografii. 

Zapraszamy na platformę VOD PTT!

Dostęp do pojedynczych zajęć - 15 zł. 

Czas trwania: 60 minut

#ćwiczMY