21.04.2021
Cykl Granice Natury // 1. MFTT „Granice natury - granice kultury”
Graficzny motyw roślinno-zwierzęcy z napisem Granice Natury

„The Last Children” autorstwa francuskiego, wielokrotnie nagradzanego, wybitnego choreografa i twórcy filmowego - Fu LE zainauguruje pierwszą część cyklu Granice Natury, dostępną od piątku 23 kwietnia. Ta krótka historia toczy się na tle wiejskiego krajobrazu. Pierwotna więź z naturą i magia dziecięcej wyobraźni stanowią oś opowieści.

Około ośmioletni chłopiec trzymający przy uchu duży kamień na tle otaczających go drzew.

 

W ramach cyklu zaprezentujemy również film poświęcony niderlandzkiej wyspie Terschelling, na której 40 lat temu rozpoczęła się historia Oerol Festival. Twórcą tego artystyczno-teatralnego festiwalu był Joop Mulder, zmarły nagle w styczniu 2021 roku. Od 2018 roku program festiwalu skupia się na działaniach site-specific, dla których krajobraz wyspy stanowi główny punkt odniesienia. Autorką filmu jest choreografka Anne Le Batard założycielka, działającego w Marsylii, zespołu tanecznego Ex Nihilo.

Mężczyzna z lekko uniesionymi rękoma i odchyloną do tyłu głową, stojący na zielonym wzgórzu.

 

„Od dzieciństwa podejrzewam, że inna rzeczywistość istnieje” słowa Julio Cortazara są mottem kanadyjskiej propozycji „Hors”. Amélie Gagnon i Julia-Maude Cloutier prowadzą widzów w świat znajdujący się na pograniczu surrelizmu. Krajobrazy tworzą tutaj ciała tancerek i przestrzenie na zewnątrz, które przenikają się między sobą ukazując tym samym istniejące subtelne więzi między naturą a ciałem.

Zbliżenie na dwie kobiety stojące jedna za drugą, z głowami bardzo blisko siebie.

 

Filmy w ramach cyklu Granice natury pokażemy w dwóch, trwających ok. 40 minut, zestawieniach. Składać się na nie będą krótkie metraże autorstwa międzynarodowych artystów ukazujące szerokie spectrum twórczych odniesień i inspiracji naturą, w których językiem artystycznego wyrazu jest taniec.

W ramach trzeciej odsłony cyklu Granice Natury pokażemy dwa tytuły: „Leño” oraz „Oh…! That's nothing”. Mistyczna więź natury i człowieka przenika przez filmy autorstwa Nathalie Larquet zrealizowane we współpracy z Julie-Anne Stanzak - artystką Teatru Tańca Piny Bausch, którą zobaczymy na ekranie. Julie-Anne Stanzak wychowywała się niedaleko rzeki Missisipi, w Nowym Orleanie. Od najmłodszych lat fascynowała się kulturą rdzennych Amerykanów i czuła silny związek z naturą. Tę więź widać w jej ruchu.

O architekturze tworzonej przez Julie-Anne choreografii, granicach natury, filmowaniu tańca publiczność festiwalu będzie mogła posłuchać podczas specjalnej edycji Rozmównicy, której gośćmi będą twórczynie filmów. Filmy oraz rozmowa z artystkami będą dostępne bezpłatnie od poniedziałku, 26 kwietnia.

Kobieta w średnim wieku ze zgiętymi, lekko uniesionymi rękoma, tańcząca w lesie.

 

Propozycje filmowe będą dostępne na naszej platformie vod.ptt-poznan.pl.