Historie naturalne
Album „Historie naturalne” opowiada o organicznych związkach człowieka z naturą. Portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność, rolę gatunku ludzkiego w metamorfozach natury w epoce antropocenu oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Pokazuje - i opisuje w 5 popularnonaukowych tekstach w języku polskim i angielskim - motorykę zwierząt i ludzi, ruch jako naturalne narzędzie komunikacji, a przede wszystkim, jak wiele pierwotnych zachowań, zakorzenionych w anatomii i biologii, wspólnych jest zwierzętom i ludziom.
Autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno - edytorską stworzył Ryszard Bieniert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, laureat głównej nagrody w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wydawnictwa za monografię „Polski Teatr Tańca 1973 - 2108”, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018. Artykuły do publikacji przygotowali: Dariusz Gzyra, filozof, publicysta i działacz społeczny, Anna Koczorowska, teatrolog, filozof prof. Jan Woleński wraz z Magdaleną Woleńską, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek, zoolog.
Ważniejsze nagrody:
Złoty Medal w kategorii „katalogi artystyczne” w konkursie European Design Awards 2021 (za rok 2020)
4 wyróżnienia w 61. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2020, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
-dla wydawcy Polskiego Teatru Tańca
-dla Ryszarda Bienerta za projekt graficzny, skład i przygotowanie zdjęć do druku
- dla Andrzeja Grabowskiego za fotografie
- dla Drukmanii: Natalii Łuczak i Krystiana Łuczaka w Daszewicach za poligraficzne wykonanie książki
Brązowy Medal w konkursie Best Book Design from all over the World 2022, organizator: Stiftung Buchkunst
Dzięki udziałowi w konkursie, publikacja Polskiego Teatru Tańca jest częścią ekspozycji German Muzeum of Books and Writing w Lipsku, Weltformat Graphic Design Festival w Lucernie, Museum Of Design And Applied Art w Garðabær w Islandii i Printing Museum w Tokyo.
Toporzeł
„Toporzeł” to tytuł choreograficznego projektu filmowego w reżyserii Iwony Pasińskiej, zrealizowanego przez Polski Teatr Tańca w 2019 roku. To także tytuł albumu fotograficznego, wydanego przez Polski Teatr Tańca, na który złożyły się zdjęcia wykonane na planie filmu.
Wydawnictwo ukazuje tancerzy Polskiego Teatru Tańca wtopionych w krajobraz Gór Izerskich oraz surową scenerię Kopalni Kwarcu „Stanisław”.
Autorem koncepcji jest Iwona Pasińska, projektu graficznego - Ryszard Bienert, Projektant Roku 2018 w konkursie Polish Graphic Design Awards. Fotografie wykonał Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista.
Publikacja otrzymała wyróżnienie w 60. edycji ogólnopolskiego konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2019.