Już wkrótce - 16 listopada o godz. 20.00 w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca - odbędzie się premiera kolejnej pracy wielokrotnie nagradzanego duetu Igor Gorzkowski - Iwona Pasińska oraz Zespołu Polskiego Teatru Tańca.
Twórczość Brunona Schulza jest dla artystów teatru pokusą i wyzwaniem. W jego opowiadaniach poetyckich słowo kreuje rzeczywistość, konstruując z ulotnych sennych wizji fascynujący, kompletny świat, pozostawiający niewielką przestrzeń dla żywej tkanki spektaklu.
Autorzy "Republiki marzeń" odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru. Otwierają ją na wszelkie formy teatralnej materialności, zmiennej, płynnej, ulegającej ciągłym metamorfozom. Odkrywają demiurgiczne właściwości wieloznacznych Schulzowskich metafor - ukrytą w słowach siłę uruchamiania skojarzeń, inspirowania działań, wywoływania ruchu. Przeplatają różnorodne motywy zaczerpnięte z Schulzowskiej narracji, jak w orientalnych arabeskach, z przeplatających się krętych nitek i ornamentów budując niezwykły, gęsty, bujny i uchwytny każdym zmysłem świat.
Zapraszamy Państwa do przestrzeni Sanatorium pod Klepsydrą, opuszczonej i dziwnej, w której czas cofa się o jeden interwał, a więc wszystko może się zdarzyć. W której archetypiczna postać Ojca zderza się ze zwielokrotnioną figurą Józefa-Syna, budując całą gamę relacji, od afirmacji po negację. Przy okazji do "teatru w teatrze", w którym z aktorskimi i reżyserskimi zadaniami mierzy się pewien zespół.
Nade wszystko pragniemy dać impuls do refleksji, na ile teatr - każdy teatr - może być "republiką marzeń", metaforą rzeczywistości.
Przypomnijmy, że Igor Gorzkowski, reżyser o wszechstronnych zainteresowaniach, od teatru dramatycznego i operowego po teatr telewizji i teatr tańca, wspólnie z Iwoną Pasińską, choreografem i dramaturgiem ruchu, w Polskim Teatrze Tańca wyreżyserował już spektakle: "Żniwa", "Polka" oraz "Kurka wodna albo urojenie". Ta ostatnia praca nagrodzona została 3 nagrodami m.in. za reżyserię na 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych / VII Finał Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"(2022). Werdykt Jury przyniósł równorzędne nagrody indywidualne Igorowi Gorzkowskiemu - za reżyserię i Iwonie Pasińskiej - za choreografię. Artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca otrzymali nagrodę zespołową.
Nagrody przynoszą także wspólne realizacje Gorzkowskiego, Pasińskiej i zespołu PTT w ramach teatru telewizji. Za "Inny świat" w choreografii Iwony Pasińskiej z udziałem artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca, Igor Gorzkowski został uhonorowany Nagrodą im. Stefana Treugutta dla twórców teatru TV oraz nagrodą za reżyserię podczas XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu (2021). W czerwcu tego roku spektakl teatru telewizji "Judasz z Kariothu" w reżyserii Gorzkowskiego, z udziałem artystów - tancerzy PTT otrzymał Grand Prix na 22. Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia w Zamościu "Dwa Teatry".
Premiera spektaklu "Republika marzeń" wpisuje się w obchody 50., jubileuszowego sezonu w Polskim Teatrze Tańca, które potrwają do końca czerwca przyszłego roku.
***
"Republika marzeń" na motywach opowiadań Brunona Schulza
scenariusz i reżyseria - IGOR GORZKOWSKI
choreografia - IWONA PASIŃSKA
asystent spektaklu
asystent spektaklu - JERZY KAŹMIERCZAK
muzyka - JOHN ZORN, JAMIE SAFT, YVES WEYH, DAVID KRAKAUER, ERICK FRIEDLANDER, RABBINICAL SCHOOL DROPOUTS
>scenografia - ANDRZEJ GRABOWSKI
kostiumy - ADRIANA CYGANKIEWICZ, ANDRZEJ GRABOWSKI
realizacja światła - DOMINIKI DUDEK, PRZEMYSŁAW GAPCZYŃSKI
realizator dźwięku - MICHAŁ BESZCZYŃSKI, ZUZANNA MAJEWSKA
kierownictwo techniczne - DARIUSZ SZYCH
obsługa sceny - KRZYSZTOF LUDWICZAK
koordynacja produkcji - MAŁGORZATA MIKOŁAJCZAK
plakat - PIOTR ZDANOWICZ
fot. ANDRZEJ GRABOWSKI
ARTYŚCI-TANCERZE POLSKIEGO TEATRU TAŃCA:
Jerzy Kaźmierczak
Fot.
Jerzy Kaźmierczak - Ojciec
Julia Hałka - Matka / Józef z opowiadania "Dodo"
Aleksandra Kuźmierczak - Ojciec
Aleksandra Kuś - Adela
Zbigniew Kocięba - Józef z opowiadania "Sanatorium Pod Klepsydrą"
Bartosz Dopytalski - Dodo / Józef z opowiadania "Edzio"
Dominik Kupka - Doktor Gotard / Hieronim / Józef z opowiadania "Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju"
Momoko Den - Pielęgniarka
Sandra Szatan - Perazja / Józef z opowiadania "Ptaki" / Józef z opowiadania "Ulica Krokodyli"
Zofia Tomczyk - Retycja / Józef z opowiadania "Ptaki"
Kacper Bożek - Edzio / Józef z opowiadania "Karakony" / Józef z opowiadania "Traktat o manekinach albo wtóra księga rodzaju"
Evelyn Blue - Bianka
Mateusz Krzysiak - Józef z opowiadania "Wiosna"
Premiera: 16 listopada 2023, Polski Teatr Tańca
Bilety w cenie 120 i 80 zł można kupować w serwisie bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, od poniedziałku do piątku 10.00-18.00.
Kolejne spektakle: 17 i 18 listopada 2023, godz. 20.00
Bilety w cenie 90 i 60 zł można kupować w serwisie bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, od poniedziałku do piątku 10.00-18.00.
Spektakl w języku polskim z dostępnym tłumaczeniem na język ukraiński.
Spektakl bez ograniczeń wiekowych, sugerowany dla widzów 14+
Organizator: Polski Teatr Tańca - instytucja kultury Samorządu Województwa Wielopolskiego
Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, jak również z dotacji celowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Partnerzy: Stowarzyszenie "Lepszy Świat" x Oxfam, Koleje Wielkopolskie
Patroni sezonu jubileuszowego 2023/2024
Patronom honorowym:
Piotrowi Glińskiemu, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania
Narodowy Instytut Muzyki i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Patroni medialni:
TVP Kultura
www.e-teatr.pl
Magazyn PRESTO - Muzyka Film Sztuka
www.kulturaupodstaw.pl
IKS / www.kulturapoznan.pl
Wsparcie medialne: www.taniecPOLSKA.pl
Wsparcie medialne.