Żywy zapis
"Żywą”, bo zapisaną w subiektywnych MIKRO HISTORIACH, w zbiorowej pamięci i osobistym doświadczeniu uczestników zdarzeń.
Kluczowy dla wydawnictwa motyw NARODZIN pojawia się na różny sposób - w tekstach, które przywołują moment założenia Teatru oraz „drugie narodziny”, czyli czas od momentu przenosin PTT do własnej siedziby. I w monumentalnej części fotograficznej, którą wypełnia 3600 zdjęć, odwołujących się m.in. do etapów „narodzin” spektaklu teatru tańca, jak również procesów „rodzenia się” historycznych już produkcji PTT, o których „opowiadają” wydobyte z archiwum rysunki i projekty kostiumów.
Wątków do interpretacji jest oczywiście znacznie więcej - można też dowiedzieć się wiele o naszych teatralnych przygodach, sekretach i zakulisowych opowieściach, które budują żywą historię naszego teatru.
Kto chce dowiedzieć się więcej, może wpaść do jednej z bibliotek uniwersyteckich w całym kraju, do wszystkich przekazany został egzemplarz obowiązkowy. Albo zgłosić się do nas, do siedziby teatru pry ul. Taczaka 8 w Poznaniu, aby publikację kupić, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00. Kosztuje 999 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wykaz bibliotek, w których znajduje się egzemplarz publikacji jubileuszowej Polskiego Teatru Tańca
fot. Andrzej Grabowski
Historie naturalne
Album „Historie naturalne” opowiada o organicznych związkach człowieka z naturą. Portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność, rolę gatunku ludzkiego w metamorfozach natury w epoce antropocenu oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Pokazuje - i opisuje w 5 popularnonaukowych tekstach w języku polskim i angielskim - motorykę zwierząt i ludzi, ruch jako naturalne narzędzie komunikacji, a przede wszystkim, jak wiele pierwotnych zachowań, zakorzenionych w anatomii i biologii, wspólnych jest zwierzętom i ludziom.
Autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno - edytorską stworzył Ryszard Bienert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, laureat głównej nagrody w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wydawnictwa za monografię „Polski Teatr Tańca 1973 - 2108”, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018. Artykuły do publikacji przygotowali: Dariusz Gzyra, filozof, publicysta i działacz społeczny, Anna Koczorowska, teatrolog, filozof prof. Jan Woleński wraz z Magdaleną Woleńską, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek, zoolog.
Ważniejsze nagrody:
Złoty Medal w kategorii „katalogi artystyczne” w konkursie European Design Awards 2021 (za rok 2020)
4 wyróżnienia w 61. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2020, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
-dla wydawcy Polskiego Teatru Tańca
-dla Ryszarda Bienerta za projekt graficzny, skład i przygotowanie zdjęć do druku
- dla Andrzeja Grabowskiego za fotografie
- dla Drukmanii: Natalii Łuczak i Krystiana Łuczaka w Daszewicach za poligraficzne wykonanie książki
Brązowy Medal w konkursie Best Book Design from all over the World 2022, organizator: Stiftung Buchkunst
Dzięki udziałowi w konkursie, publikacja Polskiego Teatru Tańca jest częścią ekspozycji German Muzeum of Books and Writing w Lipsku, Weltformat Graphic Design Festival w Lucernie, Museum Of Design And Applied Art w Garðabær w Islandii i Printing Museum w Tokyo.
Toporzeł
„Toporzeł” to tytuł choreograficznego projektu filmowego w reżyserii Iwony Pasińskiej, zrealizowanego przez Polski Teatr Tańca w 2019 roku. To także tytuł albumu fotograficznego, wydanego przez Polski Teatr Tańca, na który złożyły się zdjęcia wykonane na planie filmu.
Wydawnictwo ukazuje tancerzy Polskiego Teatru Tańca wtopionych w krajobraz Gór Izerskich oraz surową scenerię Kopalni Kwarcu „Stanisław”.
Autorem koncepcji jest Iwona Pasińska, projektu graficznego - Ryszard Bienert, Projektant Roku 2018 w konkursie Polish Graphic Design Awards. Fotografie wykonał Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista.
Publikacja otrzymała wyróżnienie w 60. edycji ogólnopolskiego konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2019.
1973-2018 PTT
W roku jubileuszowym 45 - lecia Polski Teatr Tańca przygotował interdyscyplinarną monografię, zderzającą refleksję naukowo - badawczą oraz artystyczną interpretację zjawiska teatru tańca.
Publikacja zrywa z tradycyjną formułą okolicznościowego wydawnictwa, proponując rozległą perspektywę postrzegania tańca, wykraczającą poza współczesne dyskursy dotykające tego zjawiska. Dzieje się tak za sprawą autorów tekstów, wybitnych specjalistów wywodzących się z różnych obszarów artystycznych i badawczych, od dyscyplin humanistycznych po nauki ścisłe. Są to: prof. Dobrochna Ratajczakowa (teatrologia), prof. Honorata Jakubowska (socjologia), prof. Dorota Piontek (politologia), prof. Agnieszka Jelewska (sztuka mediów), prof. Roman Kubicki (filozofia), prof. Janusz Bałdyga (performance), prof. Włodzisław Duch (fizyk) i prof. Zbigniew Kozub (kompozytor). Użycie rozmaitych narzędzi teoretycznych i interpretacyjnych zaowocowało skrajnie odmiennymi, nierzadko zaskakującymi ujęciami problematyki tańca, które mogą stanowić punkt odniesienia dla kolejnych badaczy. Ponadto dwujęzyczny tom (przygotowany w języku polskim i angielskim), zyskał wyjątkowy walor edytorski – całość publikacji przybrała formę rzeźby kinetycznej, odwołującej się w symboliczny sposób do starań Polskiego Teatru Tańca o własną przestrzeń – „dom dla tańca”. Jego szata graficzna stanowi równorzędną wartość w stosunku do zawartości tekstowej. Opracowania graficzno-kinetycznego tomu podjął się także Ryszard Bienert, grafik, laureat European Design Awards w 2008 i 2010 roku, który wkomponował do projektu materiał fotograficzny autorstwa Andrzeja Grabowskiego, fotografa teatralnego, scenografa i portrecisty, którego artystyczne zdjęcia odwołują się do warstwy wizualnej archiwalnych spektakli Polskiego Teatru Tańca – scenografii, kostiumów czy rekwizytów. Wydawnictwo uzupełnia spis premier Polskiego Teatru Tańca oraz podziękowania dla Artystów, którzy współtworzyli jego repertuar przez minionych 45 lat.
Publikacja trafiła do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz 13 bibliotek uniwersyteckich w całej Polsce, a także do Biblioteki Raczyńskich oraz Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka w Poznaniu oraz do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Towarzyszy również Polskiemu Teatrowi Tańca podczas artystycznych podróży, zasilając księgozbiory instytucji polonijnych czy archiwa naszych zagranicznych partnerów, jak International Theatre Forum TEART w Mińsku czy China Shanghai International Arts Festival (CSIAF).
Publikacja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Do pobrania
Zielnik
Z jednej strony są to zdjęcia roślin, z drugiej - zdjęcia tancerzy. Nie jest to tylko opowieść o tańcu i ruchu, ale również próba interpretacji relacji człowiek - roślina. Ascetyczna forma wnętrza i nietuzinkowa welurowa okładka w kolorze głębokiej zieleni, zbliżonym do tego, na który na rawskiej wsi mówią dwa razy zielony.
Zdjęcia: Andrzej Grabowski
Na zdjęciach: tancerze-artyści Polskiego Teatru Tańca
Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
Notesy
Grafiki, zdjęcia, cytaty odwołują się do idiomów repertuarowych w Polskim Teatrze Tańca - Roku Guślarzy, Bogów, Wyklętych i Szyderców. Pozostawione puste strony pobudzają kreatywność - mogą służyć do zapisywania - lub rysowania - myśli, inspiracji i pomysłów.
Projekt graficzny i teksty: Piotr Zdanowicz
Pozycja obowiązkowa na półce każdego bibliofila i kolekcjonera książek artystycznych.
Dostępne pojedynczo lub w zestawie, który można dowolnie komponować.
Bestia
Czarno-białe kadry z planu filmowego zderzyliśmy tu z trawestacjami tradycyjnych rymowanek - polskich, żydowskich, niemieckich. Rymowanki - zanim trafiły do języka dziecięcych zabaw - używane były w społeczeństwa pierwotnych do losowania ofiar; czasem ze zwierząt, a czasem z ludzi. „Bestia” w druku opowiada tę samą historię, co film - ze szczegółami, których film nie zdradza.
Zdjęcia: Andrzej Grabowski
Na zdjęciach: tancerze-artyści Polskiego Teatru Tańca
Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
Autor tekstów: Radek Wysocki
Tamara
Tancerki Polskiego Teatru Tańca w scenerii Parku Mużakowskiego. W magazynie znalazły się tylko zdjęcia zrobione o zmroku i nocą. Towarzyszą im cytaty z Tamary Łempickiej, której twórczość inspirowała ten projekt.
Zdjęcia: Andrzej Grabowski
Na zdjęciach: tancerze-artyści Polskiego Teatru Tańca
Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
Teksty i wybór cytatów: Alicja Hafke