Żywy zapis

W sezonie jubileuszowym 2023 /2024 towarzyszy nam dwutomowe, dwujęzyczne wydawnictwo, „Żywy zapis / Live captured”, dokumentujące w słowach i obrazach „żywą” historię Polskiego Teatru Tańca

"Żywą”, bo zapisaną w subiektywnych MIKRO HISTORIACH, w zbiorowej pamięci i osobistym doświadczeniu uczestników zdarzeń.

Kluczowy dla wydawnictwa motyw NARODZIN pojawia się na różny sposób - w tekstach, które przywołują moment założenia Teatru oraz „drugie narodziny”, czyli czas od momentu przenosin PTT do własnej siedziby. I w monumentalnej części fotograficznej, którą wypełnia 3600 zdjęć, odwołujących się m.in. do etapów „narodzin” spektaklu teatru tańca, jak również procesów „rodzenia się” historycznych już produkcji PTT, o których „opowiadają” wydobyte z archiwum rysunki i projekty kostiumów. 

Wątków do interpretacji jest oczywiście znacznie więcej - można też dowiedzieć się wiele o naszych teatralnych przygodach, sekretach i zakulisowych opowieściach, które budują żywą historię naszego teatru.

Kto chce dowiedzieć się więcej, może wpaść do jednej z bibliotek uniwersyteckich w całym kraju, do wszystkich przekazany został egzemplarz obowiązkowy. Albo zgłosić się do nas, do siedziby teatru pry ul. Taczaka 8 w Poznaniu, aby publikację kupić, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00. Kosztuje 999 zł. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Wykaz bibliotek, w których znajduje się egzemplarz publikacji jubileuszowej Polskiego Teatru Tańca 

fot. Andrzej Grabowski 

logotypy album.jpg
50ptt
ksiazka1
_50
50album
ksiazka2
50
_50_
50,
50album1

Historie naturalne

Fotografie zderzające wizerunki zwierząt i ludzi oraz teksty znakomitych ekspertów spaja wspólne przesłanie - tworzenia przyjaznej przestrzeni współistnienia zwierząt i ludzi w przekazie artystycznym, równouprawnienia ich wizerunku, a także pokazania cech wspólnych, konstytuujących międzygatunkową wspólnotę.

Album „Historie naturalne” opowiada o organicznych związkach człowieka z naturą. Portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność, rolę gatunku ludzkiego w metamorfozach natury w epoce antropocenu oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Pokazuje - i opisuje w 5 popularnonaukowych tekstach w języku polskim i angielskim - motorykę zwierząt i ludzi, ruch jako naturalne narzędzie komunikacji, a przede wszystkim, jak wiele pierwotnych zachowań, zakorzenionych w anatomii i biologii, wspólnych jest zwierzętom i ludziom.

Autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno - edytorską stworzył Ryszard Bienert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, laureat głównej nagrody w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wydawnictwa za monografię „Polski Teatr Tańca 1973 - 2108”, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018. Artykuły do publikacji przygotowali: Dariusz Gzyra, filozof, publicysta i działacz społeczny, Anna Koczorowska, teatrolog, filozof prof. Jan Woleński wraz z Magdaleną Woleńską, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek, zoolog. 

Ważniejsze nagrody: 

Złoty Medal w kategorii „katalogi artystyczne” w konkursie European Design Awards 2021 (za rok 2020)

4 wyróżnienia w 61. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2020, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
-dla wydawcy Polskiego Teatru Tańca
-dla Ryszarda Bienerta za projekt graficzny, skład i przygotowanie zdjęć do druku
- dla Andrzeja Grabowskiego za fotografie
- dla Drukmanii: Natalii Łuczak i Krystiana Łuczaka w Daszewicach za poligraficzne wykonanie książki

Brązowy Medal w konkursie Best Book Design from all over the World 2022, organizator: Stiftung Buchkunst 

Dzięki udziałowi w konkursie, publikacja Polskiego Teatru Tańca jest częścią ekspozycji German Muzeum of Books and Writing w Lipsku, Weltformat Graphic Design Festival w Lucernie, Museum Of Design And Applied Art w Garðabær w Islandii i Printing Museum w Tokyo.

16B646E5-F6A7-417E-BEC4-7472636444CB_1_201_a
historie naturalne
586F80B8-3ACB-415D-B578-330CFCB21EE1_1_201_a
hnaturalne3
h_naturalne
hnaturalne

Toporzeł

Inspiracją do projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego. W pracach tego - wywołującego silne emocje - artysty, pojawia się motyw ciała, widać napięcie mięśni, ruch, gest i ekspresję. Rzeźba powstaje z natury, której częścią jest człowiek - taki był interpretacyjny kod przedsięwzięcia. 

„Toporzeł” to tytuł choreograficznego projektu filmowego w reżyserii Iwony Pasińskiej, zrealizowanego przez Polski Teatr Tańca w 2019 roku. To także tytuł albumu fotograficznego, wydanego przez Polski Teatr Tańca, na który złożyły się zdjęcia wykonane na planie filmu. 

Wydawnictwo ukazuje tancerzy Polskiego Teatru Tańca wtopionych w krajobraz Gór Izerskich oraz surową scenerię Kopalni Kwarcu „Stanisław”. 

Autorem koncepcji jest Iwona Pasińska, projektu graficznego  - Ryszard Bienert, Projektant Roku 2018 w konkursie Polish Graphic Design Awards. Fotografie wykonał Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. 

Publikacja otrzymała wyróżnienie w 60. edycji ogólnopolskiego konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2019.

toporzel album tył
toporzeł album
toporzeł album2
1
Toporzeł
toporzeł_

1973-2018 PTT

Wielość spojrzeń na taniec 

W roku jubileuszowym 45 - lecia Polski Teatr Tańca przygotował interdyscyplinarną monografię, zderzającą refleksję naukowo - badawczą oraz artystyczną interpretację zjawiska teatru tańca.

Publikacja zrywa z tradycyjną formułą okolicznościowego wydawnictwa, proponując rozległą perspektywę postrzegania tańca, wykraczającą poza współczesne dyskursy dotykające tego zjawiska. Dzieje się tak za sprawą autorów tekstów, wybitnych specjalistów wywodzących się z różnych obszarów artystycznych i badawczych, od dyscyplin humanistycznych po nauki ścisłe. Są to: prof. Dobrochna Ratajczakowa (teatrologia), prof. Honorata Jakubowska (socjologia), prof. Dorota Piontek (politologia), prof. Agnieszka Jelewska (sztuka mediów), prof. Roman Kubicki (filozofia), prof. Janusz Bałdyga (performance), prof. Włodzisław Duch (fizyk) i prof. Zbigniew Kozub (kompozytor). Użycie rozmaitych narzędzi teoretycznych i interpretacyjnych zaowocowało skrajnie odmiennymi, nierzadko zaskakującymi ujęciami problematyki tańca, które mogą stanowić punkt odniesienia dla kolejnych badaczy. Ponadto dwujęzyczny  tom (przygotowany w języku polskim i angielskim), zyskał wyjątkowy walor edytorski – całość publikacji przybrała formę rzeźby kinetycznej, odwołującej się w symboliczny sposób do starań Polskiego Teatru Tańca o własną przestrzeń – „dom dla tańca”. Jego szata graficzna stanowi równorzędną wartość w stosunku do zawartości tekstowej. Opracowania graficzno-kinetycznego tomu podjął się także Ryszard Bienert, grafik, laureat European Design Awards w 2008 i 2010 roku, który wkomponował do projektu materiał fotograficzny autorstwa Andrzeja Grabowskiego, fotografa teatralnego, scenografa i portrecisty, którego artystyczne zdjęcia odwołują się do warstwy wizualnej archiwalnych spektakli Polskiego Teatru Tańca – scenografii, kostiumów czy rekwizytów. Wydawnictwo uzupełnia spis premier Polskiego Teatru Tańca oraz podziękowania dla Artystów, którzy współtworzyli jego repertuar przez minionych 45 lat.

Publikacja trafiła do Biblioteki Narodowej w Warszawie i Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz 13 bibliotek uniwersyteckich w całej Polsce, a także do Biblioteki Raczyńskich oraz Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej im. Józefa Tomasza Pokrzywniaka w Poznaniu oraz do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Towarzyszy również Polskiemu Teatrowi Tańca podczas artystycznych podróży, zasilając księgozbiory instytucji polonijnych czy archiwa naszych zagranicznych partnerów, jak International Theatre Forum TEART w Mińsku czy China Shanghai International Arts Festival (CSIAF).

Publikacja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

album45_PTT_7
www_45_album_
album45_PTT_4
album45_PTT_8
album45_PTT_9
album45_PTT
album45_PTT_5
www_45_album
album45_PTT_1
album45_PTT_3
album45_PTT_2
album45

Zielnik

Wydawnictwo towarzyszy filmowemu projektowi choreograficznemu „Zielnik”. Nasz herbariusz w wersji drukowanej - nawiązując do szkicowych odmian zielników, z czasów, gdy nie było jeszcze fotografii - korzysta ze zdjęć.

Z jednej strony są to zdjęcia roślin, z drugiej - zdjęcia tancerzy. Nie jest to tylko opowieść o tańcu i ruchu, ale również próba interpretacji relacji człowiek - roślina. Ascetyczna forma wnętrza i nietuzinkowa welurowa okładka w kolorze głębokiej zieleni, zbliżonym do tego, na który na rawskiej wsi mówią dwa razy zielony

Zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na zdjęciach: tancerze-artyści Polskiego Teatru Tańca

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

zielnik_PTT
zielnik kopia
zielnik 2
zielnik_PTT_rozkładówka2
zielnik_PTT_rozkładówka
zielnik 3

Notesy

Seria wyjątkowych notatników - obiektów sztuki, zamkniętych w formie książki. 

Grafiki, zdjęcia, cytaty odwołują się do idiomów repertuarowych w Polskim Teatrze Tańca - Roku Guślarzy, Bogów, Wyklętych  i Szyderców. Pozostawione puste strony pobudzają kreatywność - mogą służyć do zapisywania - lub rysowania - myśli, inspiracji i  pomysłów. 

Projekt graficzny i teksty: Piotr Zdanowicz

Pozycja obowiązkowa na półce każdego bibliofila i kolekcjonera książek artystycznych. 

Dostępne pojedynczo lub w zestawie, który można dowolnie komponować. 

notesy_PTT
notesy
notesy_PTTPoznań
notes_rozkładówka_PTT
notes_czerwony_PTT
notes_rozkładówka_czerwona_PTT
notes_żółty_PTT
zielnikPTT_album
notes_niebieski_PTT

Bestia

Publikacja inspirowana filmowym projektem choreograficznym „Bestia” z 2022 roku. O ile film tylko prowokuje widza do refleksji o charakter relacji człowiek - zwierzę, to towarzyszący mu 16-stronicowy magazyn nie pozostawia złudzeń.

Czarno-białe kadry z planu filmowego zderzyliśmy tu z trawestacjami tradycyjnych rymowanek - polskich, żydowskich, niemieckich. Rymowanki - zanim trafiły do języka dziecięcych zabaw - używane były w społeczeństwa pierwotnych do losowania ofiar; czasem ze zwierząt, a czasem z ludzi. „Bestia” w druku opowiada tę samą historię, co film - ze szczegółami, których film nie zdradza.

Zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na zdjęciach: tancerze-artyści Polskiego Teatru Tańca

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Autor tekstów: Radek Wysocki

bestia_PTT
bestia
besia_katalog_PolskiTeatrTańca_
bestia_PTT2
besia_katalog_PolskiTeatrTańca
Betia_rozkładówka

Tamara

Magazyn wydany przy okazji filmowego projektu choreograficznego „TA MARA”. Wyrafinowane. Eleganckie. Zmysłowe. Zdjęcia. Kobiety.

Tancerki Polskiego Teatru Tańca w scenerii Parku Mużakowskiego. W magazynie znalazły się tylko zdjęcia zrobione o zmroku i nocą. Towarzyszą im cytaty z Tamary Łempickiej, której twórczość inspirowała ten projekt.

Zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na zdjęciach: tancerze-artyści Polskiego Teatru Tańca

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Teksty i wybór cytatów: Alicja Hafke

tamara2
tamara
ttamara2
tamara album
tamara4
tamara7

Informacja i zgody dotyczące cookie

Polski Teatr Tańca oraz nasi partnerzy wykorzystujemy pliki cookie oraz wtyczki społecznościowe, które pozwalają na komunikowanie określonych informacji pomiędzy Twoim urządzeniem, a serwisem internetowym. Wybierając przycisk „Wyrażam zgodę” akceptujesz wykorzystywanie plików cookie. Aby uzyskać szczegółowe informacje o zasadach prywatności i bezpieczeństwie zbieranych przez nas danych, zapoznaj się z naszą Polityka prywatności i plików cookie. Znajdziesz tam m.in. listy używanych przez nas plików cookie, przeczytasz o ich funkcjach oraz zobaczysz, kto jest ich dostawcą. Możesz również odmówić zgody lub dokonać spersonalizowanych ustawień, wyrażając zgodę tylko na poszczególne rodzaje plików cookie. W tym celu zaznacz odpowiednie pola poniżej.

Wyrażam zgodę OK