Podczas Exeter Dance International FIlm Festival, choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej zatriumfował w 3 kategoriach - "Film festiwalu", "Najlepszy pomysł" i "Choreografia". W kategoriach "najlepsze kostiumy" i "kategorii ogólnej" otrzymał wyróżnienia, co łącznie daje produkcji niespotykaną liczbę aż 5 nagród w ramach jednego festiwalu.
Jest to kolejne znaczące osiągnięcie "Zielnika" w Wielkiej Brytanii. 12 października tego roku, projekt był prezentowany w ramach London International Screen Dance Festival, w sali teatralnej Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, jednego z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych konserwatoriów muzyki i tańca na świecie. W Wielkiej Brytanii, mieli okazję obejrzeć go widzowie Aesthetica Short Film Festival (York, Wielka Brytania, 1-6 listopada 2022) oraz Leeds International Film Festival (3-17 listopada 2022). Został też opublikowany - wraz z 5 innymi produkcjami filmowymi PTT - na brytyjskiej platformie streamingowej SVOD The Arts Channel, na której można znaleźć spektakle i filmy dokumentalne, wyselekcjonowane przez kuratorów z myślą o brytyjskiej publiczności.
To jedynie drobny wycinek z długiej już historii sukcesów "Zielnika", który miał swoją premierę w 2022 roku. Nagrody przyznane w Exeter to 17., 18. i 19. na liście wyróżnień projektu na całym świecie. "Zielnika" doceniono m.in. w Dżakarcie (Indonezja), San Cristóbal (Wenezuela), Queensland (Australia), Bejrucie (Liban), Salt Lake City (USA), Quebecu i Toronto (Kanada). Otrzymał też aż 4 Nagrody Publiczności - m.in. Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois (2022, Francja), Portland Dance Film Fest (2022, USA), Classical Arts Film Festival w Napa (2022, USA) oraz Moving Body Festival w Warnie (2022, Bułgaria).
Przypomnijmy, że piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca "Zielnik" w reżyserii Iwony Pasińskiej prowadzi widzów w świat flory. Baśniowy epizod, tryskający Bergsonowską élan vital, pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od przebudzenia poprzez rozkwit aż po pełen cieplej nostalgii koniec. Jest niezwykłym przykładem "ruchomego obrazu" nierozdzielnie skalonego z muzyką. Tancerze sprawiają wrażenie, jakby unosili się nad malarskim płótnem, posuwistymi ruchami kreśląc na płaszczyźnie mikrohistorie miłosne. Emanujący ciepłem obraz filmowy, po mistrzowsku operujący zmianami nastroju, zachęcający do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, sugerujący nieoczywistą analogię między cyklem życia rośliny i człowieka.
"Choreografię obejrzałam w całości, trzy razy z rzędu i przez cały ten czas nie opuszczała mnie myśl, że na tym właśnie polega piękno.(...) "Zielnik" ma w sobie coś z siły boskiej Flory. Jest pięknym, optymistycznym, pozytywnie nastawiającym, nostalgicznie kolorowym, radosnym, momentami dowcipnym, operującym zmianami nastroju, genialnie zrealizowanym choreograficznym filmem. I doskonałym przykładem Floor Work. Proszę nie zwlekać i jak najszybciej obejrzeć ten film" - pisała red. Joanna Brych na portalu taniec.blog.polityka.pl.
Lista laureatów Exeter Dance International Film Festival