„Feminal” to konfrontacyjny spektakl teatru tańca, który bada, w jaki sposób kobiece ciała są uprzedmiotowiane. Poprzez wciągającą narrację, choreografię gestów i uderzającą wizualizację spektakl ukazuje wpływ stereotypów, historii i oczekiwań na kobiety.
FEMINAL
Na wieczór z Rebeccą Hoback złożą się dwa spektakle solowe.
INITIAL DISSENT („Początkowy sprzeciw”)
Twórcy i realizatorzy:
Koncepcja i wykonanie: Rebecca Hoback
Czas trwania spektaklu: ok. 23 minut
A GIRL ( „Dziewczyna”)
Twórcy i realizatorzy:
Choreografia: Roy Assaf
Wykonanie: Rebecca Hoback
Czas trwania: ok.25 minut
Zapraszamy do Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.
Organizator:
Polski Teatr Tańca - instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Taniec" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
O spektaklu FEMINAL
INITIAL DISSENT („Początkowy sprzeciw”)
Solo powstało jako część większego projektu „Sacral”, który bada, w jaki sposób kobiece ciała i seksualność są oczerniane w konserwatywnych tradycjach religijnych, mitologii i współczesnych tropach kulturowych. „Initial Dissent” bada trudny proces dekonstrukcji kultury kobiecej czystości w podstawowych systemach wierzeń.
A GIRL ( „Dziewczyna”)
Nadmierna generalizacja to ludzka tendencja, leżąca u podstaw „Feminal”. Jedna dziewczyna w czerwieni, tańczy na wąskiej, białej podłodze, narażając się na pojawiające się na każdym kroku uparte klisze kobiecości. Jej głos podnosi się, żeby zadowolić, zaprotestować, uspokoić. Gesty są minimalne, ale zalotne, jakby wyjęte z katalogu męskiej fantazji. Chociaż mogłoby się wydawać, że to właśnie ta Dziewczyna jest w centrum uwagi, nie ma wątpliwości, że ryzyko - zauważenia, zranienia, zawstydzenia - istnieje także dla tych, którzy siedzą w ciemności i obserwują, projektując wymagania społeczne i swoje oczekiwania.
„Hoback charakteryzuje się wyjątkową i paradoksalną elegancją, która jest jednocześnie płynna i kanciasta, wyrafinowana i surowa”.
- CLAY STEAKLEY, OUTER VOICE
Rebecca Hoback
Jest niezależną artystką ruchu, performerką i choreografką mieszkającą w USA. Wykonuje i kuratoruje prace solowe powstałe we współpracy z innymi twórcami tańca, a także własne solowe choreografię, z naciskiem na rozwijanie lokalnej społeczności. Tworzy spektakle i warsztaty, wykorzystując ruch do przetwarzania doświadczeń życiowych i ucieleśniania transformacji. Jej prace były wielokrotnie prezentowane lokalnie w Nashville i za granicą, podczas festiwali i rezydencji w Europie i na Bliskim Wschodzie. W 2023 roku założyła pierwszy inkubator Enactor Productions, który ma działać na rzecz niezależnych i niedostatecznie reprezentowanych profesjonalnych artystów na współczesnej scenie performansu w Nashville. Becca jest założycielką, dyrektorką prób i performerką PYDANCE z Nashville oraz Enactor Productions. Była asystentką choreografa podczas pracy nad spektaklem „The Hat” - koprodukcji Jo Strømgren Kompani i Polskiego Teatru Tańca.
Roy Assaf
Izraelski tancerz i choreograf. W latach 2003 - 2009 był jedną z najsilniejszych scenicznych osobowości w zespole Emmanuel Gat Dance. Obecnie jest dyrektorem artystycznym własnego zespołu Roy Assaf Dance Company.
Bilety w cenie 60 zł (bilet normalny) i 40 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie www.bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00 oraz godzinę przed każdym spektaklem.