Polski Teatr Tańca wystąpi podczas 22. edycji Festiwalu Tańca Współczesnego "Kalejdoskop"!
Tytuł oznacza istotną dla Polskiego Teatru Tańca liczbę.
Premiera spektaklu odbyła się w 2019 roku, który był czasem jubileuszu 45-lecia Polskiego Teatru Tańca. Autorem choreografii jest Jacek Przybyłowicz - niegdyś tancerz Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu, obecnie jeden z najbardziej cenionych w skali międzynarodowej polskich choreografów.
„45” to dynamiczne widowisko łączące intensywność izraelskiego tańca współczesnego, elegancję neoklasyczną i kreatywność artystów PTT. Symetria, detale, pastelowe barwy, minimalistyczne kostiumy oraz hipnotyzująca gra światła tworzą spójną całość, wzbogaconą o energetyczny duet perkusji i saksofonu. Poprzez nielinearną narrację, spektakl ukazuje 45- letnią historię teatru i zbiorowy portret młodych artystów, celebrujących sztukę jako życiowy wybór. To także zaproszenie widza do interaktywnej podróży w przestrzeni site-specific.
Spektakl był wielokrotnie prezentowany za granicą i w Polsce – m.in. w Cēsis Concert Hall w Kieś (Łotwa, 2019), The State Philharmonics Sibiu (Rumunia, 2019), podczas 24. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie (Polska, 2020) online podczas jubileuszowej, 40. Sceny Tańca Studio w Warszawie (Polska, 2020), na Cypryjskim Festiwalu Tańca Współczesnego w Limassol (Cypr, 2022), podczas inauguracji Festiwalu umPolen w Theater in Pumpenhaus w Münster (Niemcy, 2022). We wrześniu 2024 roku zobaczyli go widzowie Daegu International Dance Festival oraz Seoul International Dance Festival SIDance – jednego z największych festiwali międzynarodowych promujących taniec współczesny i sztukę performance w Korei Południowej.
Telewizyjna premiera „45” odbyła się 28 kwietnia 2020 roku na antenie TVP Kultura.
Festiwal Kalejdoskop to główny festiwal tańca w północno-wschodniej Polsce. Jego wyjątkowość wyraża się poprzez wszechstronny program towarzyszący prezentacjom spektakli, obejmujący warsztaty, krótkie formy choreograficzne, spacery z przewodnikiem, koncerty, potańcówki, spotkania oraz rozmowy artystów i zaproszonych gości z widzami. Nazwa Festiwalu nawiązuje do słownikowej definicji słowa „kalejdoskop”, które oznacza zarówno zabawkę tworzącą zmienne, barwne kompozycje, jak i metaforę różnorodnych, dynamicznie następujących po sobie wydarzeń. Tak jak w kalejdoskopie układy barwnych elementów nieustannie się zmieniają, tak i Festiwal Kalejdoskop przyciąga publiczność różnorodnością i bogactwem artystycznych doświadczeń, które oferuje. Festiwal współtworzą Karolina Garbacik, jego pomysłodawczyni i pierwsza dyrektor artystyczna oraz Joanna Chitruszko, dyrektor festiwalu od 2007 roku. Partnerami tej imprezy artystycznej w kolejnych edycjach były niemal wszystkie białostockie instytucje kultury oraz uczelnie.
Więcej o Festiwalu „Kalejdoskop"