Wydarzenie w ramach Dancing Histor(y)ies Festival 2025.
20 maja 2025 godz. 11.30 w Castel Sant' Angelo – Zamek Świętego Anioła (DROMOS).
Prezentacje spektaklu:
20.05.2025 godz. 11.30 i 15.30
21.05.2025 godz. 11.30 i 15.30
Spektakl „Qualcosa nel mezzo"
Choreografia: Vanessa Gajda
Muzyka: Ernesto Toesca
Kostiumy: Adrianna Cygankiewicz
Produkcja: Aleksandra Brzezowska, Andrzej Kryczka
Artyści biorący udział w spektaklu: Vanessa Gajda, Alex Montecchiani, Patryk Sojka, Alice Benetello, Beatrice Calearo, Morena Ciarafoni, Charlotte Majolino, Simone Martogli, Nicholas Di Tinco
„Qualcosa nel mezzo"
Zawieszenie, chaos, poddanie się, niestabilność, transgresja, stan pomiędzy – trans, flow, coś nieokreślonego. Liminalność. Termin ukuty przez antropologa Arnolda van Gennepa, opisuje stan przejściowy – moment między punktami A i B, w którym następuje transformacja. Jest to przestrzeń zawieszona między sacrum i profanum, między znanym i nieznanym, między porządkiem i chaosem, kruchością i siłą, jednostką i zbiorowością.
Nasz artystyczny rytuał jest zakorzeniony właśnie w tej przestrzeni liminalnej. Jest to proces, który nie tyle dąży do celu, ile pozostaje w ciągłym ruchu, przekraczając granice i tożsamości. Wszystko, co istotne, dzieje się pomiędzy.
Miejsce prezentacji spektakl „Qualcosa nel mezzo" w Zamku Świętego Anioła w Rzymie:
Dromos, dwunastometrowy sklepiony korytarz, znajdujący się na osi z mostem Sant’Angelo, reprezentuje starożytne wejście do cesarskiego grobowca. Wykonany z dużych bloków trawertynu (pierwotnie pokrytych marmurowymi płytami) korytarz prowadzi do kwadratowej celi: Atrium, czyli wejścia do Mauzoleum Hadriana. Na końcu tego pomieszczenia znajduje się nisza, w której niegdyś znajdował się posąg cesarza Hadriana.
Dofinansowanie w ramach programu Kreatywna Europa, działanie: CREA-CULT-2022-COOP-3, zarządzanego przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i rozwoju Komisji Europejskiej / European Commission Education and Culture Executive Agency (EACEA) European Commission.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego „Dancing Histor(y)ies – spajanie wspólnot lokalnych i dziedzictwa kulturowego poprzez taniec”.