Republika marzeń
Czas trwania: 65 min
Premiera: 16 listopada 2023
TWÓRCY
Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
Dramaturgia słowa żywego: Agata Mastalerz
Choreografia: Igor Gorzkowski
Choreografia: Iwona Pasińska
Asystent spektaklu: Jerzy Kaźmierczak
Muzyka: Eric Friedlander, David Krakauer, Rabbinical School Dropouts, Jamie Saft, Yves Weyh, John Zorn
Scenografia: Andrzej Grabowski
Kostiumy: Adriana Cygankiewicz, Andrzej Grabowski
Realizacja światła: Dominik Dudek, Przemysław Gapiczyński
Realizacja dźwięku: Michał Beszczyński, Zuzanna Majewska
Kierownictwo techniczne: Dariusz Szych
Obsługa sceny: Krzysztof Ludwiczak
Koordynacja produkcji: Małgorzata Mikołajczak
Plakat: Piotr Zdanowicz
TANCERZE:
Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Bartosz Dopytalski, Julia Halką, Jerzy Kaźmierczak, Aleksandra Kuś, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Mateusz Krzysiak, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk
Spektakl na motywach opowiadań Brunona Schulza zaprasza do opuszczonej i dziwnej czasoprzestrzeni Sanatorium pod Klepsydrą. Pensjonariusze poddawani są specyficznej kuracji: cofnięcie czasu o jeden interwał sprawia, że osoby, w realnym świecie uznawane za martwe, trwają w zawieszeniu, zatrzymując się na granicy pomiędzy życiem a śmiercią. Autorzy "Republiki marzeń" konstruują z ulotnych, rządzących się logiką snu wizji iluzoryczny świat, w którym każde pragnienie może się jeszcze urzeczywistnić. Posiłkując się słowem poetyckim stanowiącym impuls dla kreowania ruchu, i malując światłem w "tajemniczym fluidzie mroku", odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.
Premiera spektaklu "Republika marzeń" wpisuje się w obchody 50., jubileuszowego sezonu w Polskim Teatrze Tańca, które potrwają do końca czerwca 2024 roku.
W trakcie przedstawienia używane są efekty stroboskopowe, które mogą wywoływać ataki epilepsji u osób wrażliwych na migające światła. Podczas spektaklu używane są dym i sztuczne mgły. Osoby z astmą lub problemami z oddychaniem prosimy o zachowanie ostrożności.
W spektaklu wykorzystano muzykę artystów skupionych w wytwórni Tzadik Records Johna Zorna w serii Radykalna Kultura Żydowska:, John Zorn, "Sheloshim", "Mahlah", z albumu "Bar Kokhba Masada Chamber Ensambles", "Teqiah", "Ruan", "Deseo", "Olvido", z albumu "Film Works VIII", "Drżąc przed Bogiem", z albumu "Film Works IX", "Preludium światła", z albumu "Preludia gnostyckie", Yves Weyh, "La Chêvre", "Wolf's Gang", z albumu "Zakarya", David Krakauer, "Der Gasn Nign", z albumu "Music From The Winery", Rabbinical School Dropouts, "Integretron", z albumu "Cosmic Tree", Erik Friedlander, "Batzal", z albumu "Grains of Paradise" | Kompozycja i wykonanie Erick Freidlnder, wykorzystane za zgodą ErikFriedlander.com, Jamie Saft, "Chet", "Blood on the Door", "Aveira Dub", z albumu "Breadcrumb sins"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego
Patronat honorowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
Patronat honorowy Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka
Patronat honorowy Narodowy Instytut Muzyki i Tańca